OCENA STANU TECHNICZNEGO BUDYNKU:

Jeśli kupujemy dom, warto posiadać opinię o jego stanie technicznym przed podjęciem ostatecznej decyzji. Koszty opinii są zwykle niewspółmierne do ewentualnych strat kupującego w przypadku ujawnienia się później nieprzewidzianych wad. Z pozoru budynek może prezentować się rewelacyjnie, lecz technicznie może okazać się całkowitą rozsypką. Po co zatem, później żałować i nieść na swych barkach ciężar gruntownego remontu?

Jeśli zamierzamy istniejący budynek modernizować lub zmieniać sposób użytkowania, musimy zlecić wykonanie opinii lub ekspertyzy, bo jest ona wymagana przez prawo budowlane.

Jeśli w budynku pojawiają się niepokojące zarysowania konstrukcji, takie jak: spękania ścian, widoczne rysy na stropach, przemieszczenia elementów konstrukcyjnych uniemożliwiające swobodne otwieranie drzwi lub okien, sprawdzimy, czy została naruszona konstrukcja budynku, czy tylko pojawiły się naturalne oznaki zużycia materiału.

Jak to w życiu zwykle bywa, to co na papierze nie zawsze przekłada się na stan rzeczywisty. Dlatego też, jeżeli posiadamy projekt domu, sprawdzimy czy poszczególne elementy są zgodne z projektem m.in.: rozmieszczenie ścian i ich grubość – wewnętrznych i zewnętrznych, ilość przewodów wentylacyjnych, itp.

Każda taka sytuacja jest indywidualna, podejmując się wykonania zlecenia podczas swej pierwszej czynności, jaką musimy wykonać – wizji lokalnej – decydujemy o zakresie opracowania, czyli musimy odpowiedzieć na pytanie, czy ekspertyza w tym przypadku jest konieczna, czy wystarczy tylko opinia.